Šie metai buvo išskirtiniai kalbant apie pokyčius darbo santykių reguliavimo srityje. Metų viduryje priimtas naujas Sodros įstatymas, o rudeniui prasidėjus – Darbo kodeksas, žada daug naujovių 2017 metais. Trumpai, apie tai, kokius darbus dar turime padaryti šiais metais, kad tinkamai pasiruoštume artėjantiems pokyčiams kitąmet.
Priėmus naują Darbo kodeksą atsirado daug naujovių, kurias jau būtina pradėti taikyti nuo 2017 metų. Šį kartą apie darbo apmokėjimo sąlygas, jo skaičiavimą ir mokėjimą.
Nuo spalio pradėjo veikti išmanioji mokesčių administravimo sistema i.MAS, kas ją sudaro, kokiu tikslu ji buvo sukurta ir kokie pagrindiniai pokyčiai laukia įmonių?
Nuo 2016 m. spalio 1 dienos pradėjus veikti naujai išmaniajai mokesčių administravimo sistemai i.MAS, įmonės privalės VMI pateikti važtaraščių duomenis realiu laiku. Tai reiškia, jog krovinys negalės būti išvežtas, kol nebus suformuotas ir VMI pateiktas važtaraštis.
2016 liepos 15 dieną Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė pensijų sistemos ir Sodros reformos įstatymus. Jie įsigalios nuo 2017 metų sausio 1 d. Apie pagrindinius pokyčius trumpai...
Naujas darbo kodeksas įsigalios nuo 2017 metų sausio 1 dienos. Trumpai, apie tai, kas keičiasi ir į ką būtina atkreipti dėmesį.
Dienpinigiai yra mokami darbuotojui jam išvykus į komandiruotę. Kad išmokami dienpinigiai nebūtų apmokestinami, įmonė turi įvykdyti šešias sąlygas...
Biudžetavimo procesas iš esmės turėtų būti bendras visų įmonės atsakingų darbuotojų ar skyrių vadovų darbas, kuris atspindi įmonės veiklos ir siekiamų rezultatų planą.
Ar žiūrėdami į įmonės finansines ataskaitas dažnai pagalvojate, kad jose per daug skaičių ir per mažai aiškumo? Taip yra buvę ir mums, kol neišmokome suprasti ir analizuoti ataskaitose pateiktų duomenų
Biudžetas – tai įmonės tikslas išreikštas skaičiais, apimantis visas įmonės veiklos sritis. Jis sudaromas tam tikram laikui, dažniausiai ateinantiems metams. Metiniai biudžetai gali būti padalinti į trumpesnių periodų biudžetus, pavyzdžiui ketvirčio ar mėnesio.